Výsledky konference o evidenci elektronických tržeb jsou rozporuplné!

Publikováno 05 Březen 2015 a zařazeno do kategorie Elektronická evidence tržeb

Účtenka z pokladny

Ministerstvo financí má jasný cíl: předat vládě hotový návrh zákona o elektronické evidenci tržeb do 8. dubna 2015. Na nedávno proběhlé konferenci se o novém zákoně bouřlivě diskutovalo a závěry rozhodně nejsou jednotné! Výsledkem jednání je možné svítání na lepší časy i velká vlna kritiky!

Snížení DPH na 15 % má fungovat jako silnější motivace

Systém elektronické evidence tržeb bude velkým zásahem do rozpočtu mnoha podnikatelů v ČR. Jako první budou muset mít nové registrační pokladny provozovatelé stravovacích zařízení, restaurací a hotelů. Ceny registračních pokladen se mohou pohybovat i v řádech desetitisíců korun, což může být pro podniky likvidační. Andrej Babiš tvrdí, že takové obavy nejsou na místě a vyjádřil se, že je v rámci nového zákona uvažováno o možnosti snížení DPH na jídlo v restauracích i jiných stravovacích zařízení. DPH by mělo být sníženo ze stávajících 21 na 15 procent. Právě tato změna by měla být podle Babiše velkou motivací pro všechny provozovatele podobných zařízení. Jako argument uvedl zkušenost z Chorvatska, kde byl prý po zavedení online evidence tržeb zaznamenán nárůst tržeb až o 900 %. Ministerstvo očekává, že po zavedení elektronických pokladen přibude do státní kasy až 10 miliard ročně.

Velká vlna kritiky – podaří se ochránit ty nejmenší?

Podle expertů je velkou chybou zákona, že nemyslí na drobné podnikatele. Pro ně by mohlo být zavedení přísných podmínek elektronické evidence i likvidační. Podle Radomila Bábka, předsedy Asociace podnikatelů a manažerů, je zákon zbytečně přísný právě na drobné podnikatele a vidí v něm i zbytečnou administrativní zátěž. Asociace malých a středních podniků například navrhuje, aby zákon nebyl zaveden do všech segmentů i to, aby nejmenší podnikatelské subjekty byly ze zákona vyjmuty. Podporu novému zákonu vyjádřil Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory, který dodal že současně se zavedením zákona by měly být podnikatelům sníženy daně.

Kompletní videozáznam z konference Hospodářské komory o elektronické evidenci tržeb


Zdroj: ceskatelevize.cz

Napsat komentář

Komentujete jako host.
Registrační pokladny AWIS (EET pokladny) © 2017

Eshop registračních pokladen - AWIS Holding a.s. - Ucelená EET pokladna - Čato kladené EET dotazy - Články o EET