Vše, co potřebujete vědět, než si pořídíte registrační pokladnu nebo pokladní systém.

Publikováno 04 Květen 2015 a zařazeno do kategorie Jakou koupit pokladnu

Petr Havelka - AWIS pokladny

Než si pořídíte registrační pokladnu nebo komplexní pokladní systém, přečtěte si rozhovor s Petrem Havelkou z renomované společnosti AWIS Pokladny, ve kterém se dozvíte vše podstatné. V rozhovoru se dozvíte, na co si dát pozor, jaká jsou vlastně kritéria, co vše by měla pokladna umět, jaké jsou ceny nebo jak vybrat správný systém právě pro váš provoz.

 

 

 

Jak velká je konkurence na trhu pokladních systémů?

AWIS: S připravovanou elektronickou evidencí tržeb se na trhu pokladních systémů snaží prosadit nové subjekty. Z velké části se jedná o společnosti vyvíjející softwarové řešení. Dodavatelů komplexního řešení ve smyslu hardwaru, softwaru a jejich servisu je na trhu dlouhodobě ustálená zhruba desítka. Z toho si společnost AWIS dlouhodobě udržuje pozici v první pětce.

Podle pohledu na internet se zdá, že pokladními systémy se zabývá každý, kdo umí trochu programovat. Jak poznat kvalitu? Na co si dát pozor při nákupu pokladního systému pro prodejnu?

AWIS: Ano, chystaná úprava je poměrně zásadní změnou a logicky náš segment trhu v poslední době přitahuje pozornost a vybízí k využití příležitosti. To s sebou přinese na jedné straně inovativní řešení, ale i řešení méně kvalitní. Určitě zde platí, že společnosti dlouhodobě působící na trhu jsou zárukou kvalitního řešení. Při výběru pokladního systému je dobré si zjistit, zda a jaký je rozsah poskytovaného servisu. Jestli jsou možné úpravy systému ve smyslu doprogramování funkcí na přání. Tato možnost bývá dostupnější u českého tvůrce softwaru a ti dobří/kvalitní ji mají v nabídce. V neposlední řadě je dobré, pokud výrobce systému zná velmi dobře problematiku, prostředí a procesy, pro které systém vytváří. Pokladní systém AWIS je vyvíjen dlouhodobě právě na základě přímých zkušeností z oboru gastro a retailu

Jaká kritéria je třeba brát při výběru pokladního systému v úvahu? Co všechno by měl dobrý pokladní systém určený pro maloobchodní prodejny umět?

AWIS: Samozřejmostí dobrého pokladního systému je správa skladového hospodářství, tedy práce se skladem, v lepším případě s více sklady. Dále by měl být rozšiřitelný pomocí specifických modulů. Jedním z důležitých kritérií je určitě možnost nastavit konkrétním uživatelům práva, co v systému mohou a nemohou dělat, a samozřejmě by měl být pokladní systém jednoduchý a uživatelsky přívětivý.

Co všechno by měl umět pokladní systém určený pro celou síť prodejen?

AWIS: Pokladní systém určený pro síť prodejen by měl být vybaven centrálním místem pro sběr a správu informací, a měl by umět pracovat s více sklady najednou. Důležité je, aby každá prodejna fungovala jako samostatná jednotka a byla schopna v případě potřeby pracovat i v offline režimu bez přerušení provozu.

Pro uživatele je hlavní rychlost a snadnost obsluhy. Jak si v tomto ohledu stojí vaše systémy? A jakým způsobem u nich rychlosti a snadnosti obsluhy dosahujete?

AWIS: Jak už bylo zmíněno znalost problematiky a procesů hraje při vývoji systému důležitou roli. Díky tomu se nám daří zlepšovat systém a jeho uživatelské rozhraní. Technicky pak jde o optimalizaci "kliků" tzn., aby se každá potřebná operace odehrála na co nejmenší počet kliknutí. Výsledkem je pak snadnější obsluha a její rychlost. Díky tomu, že náš systém je variabilní a modifikovatelný jsme schopni každému klientovi při instalaci nastavit systém tak, aby mu co nejlépe vyhovoval.

Jak je zajištěna rychlost v případě provozu pokladen propojených do sítě?

AWIS: V případě našeho systému se chová každá pokladna jako samostatná jednotka. Není tedy závislá na stahování dat z centrálního úložiště/serveru a v případě výpadku sítě je tak schopna pracovat i v režimu offline.

Na trhu pokladních systémů lze identifikovat dvě základní konkurenční cesty – pokladní systémy na bázi PC a pokladní systémy v podobě „registračních pokladen“. Jaká je výhoda PC based systémů v porovnání s pokladnami? Vždyť pokročilejší pokladny zvládnou – alespoň to jejich výrobci tvrdí – minimálně stejně „muziky“, jako PC pokladní systémy, s vyšší stabilitou výkonu?

AWIS: Hlavními výhodami PC based systémů je jejich uživatelské rozhraní a rozhodně snadnější nastavení systému.

V jakých rozmezích se pohybují ceny vašich pokladních systémů?

AWIS: Samozřejmě máme v nabídce několik variant řešení pokladního systému. Kompletní řešení u nás lze pořídit od 25.000 Kč v případě PC based systému. Mobilní řešení fungující na operačním systému Android pak od 8.900 Kč.

Mezi produkty, které nabízíte, je i pokladní software Pexeso pro zařízení s operačním systémem Android. Systém je k mání navždy zdarma – stačí stáhnout z Google Play. Proč ho nabízíte zdarma?

AWIS: Našim cílem bylo přinést na český trh inovativní řešení, které bude kopírovat současný trend mobilních zařízení, bude mobilní, ne tak robustní jako klasický pokladní systém a přitom bude zvládat všechno, co se od pokladního systému čeká. Druhým kritériem, a výrazně důležitějším, je pomoci začínajícím i drobným podnikatelům, kteří mají malý počet klientů nebo položek, aby měli k dispozici řešení, které jim pomůže v růstu. Podle ohlasů  to vypadá, že jsme se vydali správným směrem.

Pro jaké typy provozoven je tento systém vhodný? Je použitelný jen v malých prodejnách nebo by ho bylo možné nasadit i v obchodních řetězcích?

AWIS: V současné době je samostatné PEXESO spíše produktem pro menší provozy, a to jak v segmentu gastro, tak  retail.  PEXESO je možné propojit s pokladním systémem AWIS, a už dnes se běžně používá jako "mobilní číšník" v restauracích. Podobným způsobem může být využit i v obchodních řetězcích. Určitě máme v plánu na PEXESU dále pracovat. Je možné, že v dohledné době budou taková řešení zajímavá i pro obchodní řetězce.

Pokladní systém není jen o zajištění jednotlivých plateb, z dat v něm uložených lze pak vyčíst mnohé o preferencích zákazníků i chování a výkonnosti personálu. Jaké všechny analýzy vámi dodávané systémy nad daty v nich uložených umožňují?

AWIS: V našem systému jsou k dispozici statistiky týkající se skladového hospodářství a provozu podniku, zmiňované preference a počet zákazníků, výkonnost personálu. V případě restaurací pak např.  vytíženost míst v restauraci a preferovaná směna nebo obsluha. Veškeré statistiky lze samozřejmě časově upřesnit na rok, měsíc, týden, případně směnu, den až po konkrétní hodiny.

Napsat komentář

Komentujete jako host.
Registrační pokladny AWIS (EET pokladny) © 2017

Eshop registračních pokladen - AWIS Holding a.s. - Ucelená EET pokladna - Čato kladené EET dotazy - Články o EET