Trojkoalice se shodla: E-pokladny budou, ale Babiš nerozhodne sám!

Publikováno 13 Květen 2015 a zařazeno do kategorie Elektronická evidence tržeb

Trojkoalice se shodla: E-pokladny budou, ale Babiš nerozhodne sám!

Systém zavedení elektronické evidence služeb, který má přivést více peněz do státního rozpočtu a zamezit daňovým únikům, byl znovu projednáván a tentokrát bylo jednání úspěšné. Trojkoalice se shodla, že systém zaveden bude, ovšem ne v původním termínu ani za stejných podmínek.

Velké výhrady k systému měli Lidovci

Po ministrovi požadovali detailní přehled, který by podával informace o tom, kolik bude zavedení systému reálně stát české podnikatele. Od tohoto požadavku ale na jednání, které probíhalo začátkem května, ustoupili. „Dokonalá dohoda to ještě není, ale značný posun ano," prohlásil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Změnu postoje pozitivně okomentoval Roman Sklenák z ČSSD: „Na návrhu zákona, jak je teď sepsaný, už je dohoda všech koaličních stran a může jít na jednání vlády. Největší výhrady měla KDU-ČSL, která chtěla vidět podrobnější propočty. Její výhrady už jsou zažehnané.“

Trojkoalice návrh e-pokladen přijala

Trojkoalice návrh přijala a nic tedy nebrání tomu, aby se plán začal připravovat a realizovat. Současně ale dodala, že leden 2016 jako termín spuštění systému příliš reálný není. "Od ledna systém spustit nestihneme, ale ani není nutné ho vázat na leden. Může začít fungovat kdykoli v průběhu roku," uvedl Sklenák.

Jednání přineslo i další výraznou změnu

Poslanci se shodli, že rozhodnutí o tom, na koho se bude povinnost evidence vztahovat, nebude jen v kompetenci ministra Babiše, ale celé vlády. Prozatímní plán je takový, že v první fázi budou e-pokladny zavedeny do restaurací a barů, později do prodejen. Řemeslníků by se měla tato povinnost zpočátku úplně vyhnout.

Proti zavedení systému se stále staví pravicová opozice

Podle ní je systém útokem na podnikatele a výrazně jim ztíží jejich činnost. Hovoří také o vysokých nákladech, které nebudou zejména pro malé firmy únosné.

Členové strany ANO tento postoj odmítají. „My počítáme, že to budou řádově stokoruny měsíčně, které zatíží podnikatele," vyjádřil se Jaroslav Faltýnek, první místopředseda hnutí ANO.

Ani názory Asociací sdružující podnikatele nejsou jednotné. Asociace malých a středních podniků návrh podporuje, zatímco Asociace podnikatelů a manažerů je proti.

Napsat komentář

Komentujete jako host.
Registrační pokladny AWIS (EET pokladny) © 2017

Eshop registračních pokladen - AWIS Holding a.s. - Ucelená EET pokladna - Čato kladené EET dotazy - Články o EET