Stanovisko ODS je jasné: zákon o registračních pokladnách není fér

Publikováno 24 Únor 2015 a zařazeno do kategorie Elektronická evidence tržeb

Jan Skopeček z ODS

Zákon o registračních pokladnách je nyní v připomínkovém řízení a začínají se objevovat první nesouhlasná vyjádření. Velmi kriticky se k zákonu vyjádřila ODS. Přečtěte si krátký článek o tom, jak to vidí ekonomický expert Jan Skopeček z ODS. A jaký je váš názor? Myslíte si, že jsou registrační pokladny pro živnostníky spravedlivé či nikoliv?

Jan Skopeček z ODS tvrdí, že zákon je velmi tvrdý

Podle ODS je zákon nedokonalý a v mnohém jen další z řady nařízení, která povedou ke snížení počtu živnostníků v České republice. Podle ekonomického experta ODS Jana Skopečka je zákon velmi tvrdý hlavně k drobným živnostníkům. V zákoně totiž není rozlišováno mezi živnostníky, kteří mají obrat v řádech milionů a těmi, co operují „pouze“ s tisíci korun měsíčně. Podle zákona bude mít každý podnikatel povinnost si pořídit registrační pokladu a být tak v neustálém spojení s finančním úřadem. Už jen samotný nákup takového zařízení představuje pro drobné podnikatele značnou finanční zátěž, takže i to může být důvodem ukončení živnosti.

Inspiraci si vzali politici z Chorvatska

Další velkou chybou zákona je podle ODS to, že je inspirován tzv. Chorvatským modelem. Ekonomická situace Chorvatska se od té české velmi liší. Chorvatsko je na tom v porovnání v ČR podstatně hůře, proto není podle ODS vhodné, aby inspirace pocházela právě odsud.

Podíl šedé ekonomiky se v Chorvatsku pohybuje na hranici cca 29 %, zatímco v České republice je to pouhých 16 %. Podobně jako ČR je na tom Německo, kde je tento podíl zhruba 13 %. ODS tedy nechápe a chce po ministrovi Babišovi vysvětlení, co ho vedlo k tomuto podivnému kroku. Požaduje také, aby ministr dodal zprávu o tom, jaké budou náklady na zavedení tohoto zákona a požaduje i vyjádření k případnému snížení počtu drobných podnikatelů.

O dalším vývoji celé situace týkající se registračních pokladen s fiskální pamětí vás budeme pravidelně informovat.

Napsat komentář

Komentujete jako host.
Registrační pokladny AWIS (EET pokladny) © 2017

Eshop registračních pokladen - AWIS Holding a.s. - Ucelená EET pokladna - Čato kladené EET dotazy - Články o EET