Sněmovna dala Babišovu systému Evidence tržeb šanci

Publikováno 13 Červenec 2015 a zařazeno do kategorie Elektronická evidence tržeb

Sněmovna dala Babišovu systému Evidence tržeb šanci

Den 10.7. si může ministr Babiš zapsat jako úspěšný. Po náročném šestihodinovém jednání se poslanci usnesli, že dají zákonu o evidenci elektronických tržeb šanci. Sněmovní schůze se ale neobešla bez ostrých výměn názorů a opět bylo potvrzeno, že opozice bude proti prosazení zákona tvrdě bojovat i nadále. Jak to všechno dopadne?

Opozice říká jasné NE

Nejvýrazněji se proti zákonu vyjádřil exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Během jeho řeči dokonce chodil ministr Babiš po jednacím sále a přítomným poslancům ukazoval, jakou podobu by měly nové účtenky mít. Miroslav Kalousek se vyjádřil poměrně odvážně: „Nikdy vám nedovolíme ten zákon schválit a uvést v realitu. Vy to zavádíte jenom pro někoho a jenom tam, kde to zajímá Babiše,“ vyčetl vládní koalici.

Vyjádření předsedy ODS Petra Fialy k EET

Vyjádřil se také předseda ODS Petr Fiala: „Systém je úplně zbytečný a nenaplní cíle.“ Osobně vnímá nový zákon jako součást útoku vlády na živnostníky, podnikatele a všechny pracovité lidi.

Vyjádření Karla Fiedlera k EET

„Budeme honit blechy v kožichu medvěda,“ vyjádřil se také Karel Fiedler z klubu Úsvitu přímé demokracie. Chtěl tím upozornit na zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu, která ukázala, že obchod, pohostinství a stavebnictví tvoří velmi malý podíl v únicích daně z přidané hodnoty.

Vyjádření ODS, TOP 09 a Starostů k EET

Pro zamítnutí nového zákona se vyslovily opoziční kluby ODS a TOP 09 a Starostů. Členové Úsvitu se zdrželi a Komunisté se buď zdrželi či hlasovali pro předlohu.

Koalice vidí v zákonu posun

Andrej Babiš na vystoupení opozičních poslanců reagoval takto: „To není zákon proti živnostníkům, to je lež. Poctiví živnostníci zákon vítají.“ Už po několikáté také zopakoval, že zákon má především narovnat podmínky na trhu, aby odstranil výhodu nepoctivých podnikatelů, kteří neplatí daně.

Jeho názor podporuje i průzkum agentury STEM. Ukázalo se, že od nového zákona si až tři čtvrtiny dotázaných slibují zlepšení výběru daní. Stejné množství dotazovaných se domnívá, že by stát měl hledat cesty k vyššímu výběru daní od obchodníků, poskytovatelů služeb a prodejců.

Zákon o evidenci tržeb se bude projednávat i během léta. Koalice ho chce prosadit do podzimu, ovšem opozice chystá obstrukce.


 

Zdroj: ČeskáTelevize.cz

Podívejte se na video při jednání o EET ze sněmovny

Podívejte se na video při jednání o EET ze sněmovny

Napsat komentář

Komentujete jako host.
Registrační pokladny AWIS (EET pokladny) © 2017

Eshop registračních pokladen - AWIS Holding a.s. - Ucelená EET pokladna - Čato kladené EET dotazy - Články o EET