Rozhodnuto: Vláda 3. června 2015 zákon o elektronické evidenci schválila

Publikováno 05 Červen 2015 a zařazeno do kategorie Elektronická evidence tržeb

Rozhodnuto: Vláda 3. června 2015 zákon o elektronické evidenci schválila

Středa 3. června 2015 se stává zlomovým dnem v procesu schvalování nového zákona o evidenci elektronických služeb. V tento den byl schvalování nového zákona o evidenci elektronických služeb, nyní poputuje k poslancům. Zde jsou očekávány komplikace. 

Koalice neměla se schválením ve vládě problémy, návrh podpořili všichni koaliční partneři včetně Lidovců, kteří zpočátku měli k návrhu velké výhrady. Ministr Babiš ale dokázal všechny připomínky vysvětlit či se domluvit na kompromisu.

„Po zákonu o prokazování původu majetku je zákon o elektronické evidenci tržeb, který dnes vláda schválila, dalším důležitým nástrojem k zamezení daňových úniků. Jsem velmi rád, že koalice splnila jeden ze svých klíčových závazků a na rozdíl od předchozích pravicových vlád má odvahu bojovat s daňovými úniky,“ vyjádřil se ke schválení zákona premiér Bohuslav Sobotka.

Uvedl také, že cílem zákona je, aby byly narovnány podmínky tržního prostředí ve prospěch poctivých podnikatelů. „Chceme, aby podnikatelská sféra měla nastaveny rovné podmínky a řádní podnikatelé mohli daně platit, aniž by tím ohrožovali své podnikání,“ vyjádřil se.

Opozice je stále proti a hrozí blokací

Návrh nyní poputuje mezi poslance, zde se očekávají problémy. Opozice je striktně proti a pohrozila, že jednání bude blokovat. Současně se také vyjádřila, že pokud bude zákon přece jen schválen, opět ho zruší – tedy v případě, dostane-li se po volbách opět do vlády.

Nový zákon sklízí kritiku také u podnikatelů, kteří hovoří o „neférovosti“ zásahu zákona. Zákon totiž počítá s tím, že některým podnikatelům budou uděleny výjimky.

Ministr Babiš tvrdí, že zákon může do státního rozpočtu přinést miliardy korun. Nejdříve bude povinnost evidovat tržby zavedené v zařízeních, které poskytují ubytovací a stravovací služby – a to již v únoru 2016. Postupně se bude povinnost rozšiřovat do dalších odvětví.

„Jestliže chce ministerstvo financí něco udělat se zefektivněním výběru daní, pak těžko může tvrdit, že vybere víc z restaurací a ostatní vypustí, když například ve stavebnictví jsou úniky mnohem vyšší," vyjádřil se prezident Asociace hotelů a restaurací (ACK ČR) Václav Stárek.

Neschválíte? Zvýší se daně!

Jako bonus pro podnikatele, kterých se povinnost dotkne, navrhuje Babiš jednorázovou slevu ve výši 5000 Kč na daních jako kompenzaci na povinnost nákupu nového vybavení.

Ministr Andrej Babiš se současně vyjádřil, že pokud nebude zákon poslanci podpořen, mohlo by dojít k navýšení daní.

Napsat komentář

Komentujete jako host.
Registrační pokladny AWIS (EET pokladny) © 2017

Eshop registračních pokladen - AWIS Holding a.s. - Ucelená EET pokladna - Čato kladené EET dotazy - Články o EET