Elektronická evidence tržeb: od kdy, pro koho a kdo se bude mít nejlépe?

Publikováno 02 Únor 2015 a zařazeno do kategorie Elektronická evidence tržeb

Elektronická evidence tržeb

Zákon o elektronické evidenci tržeb dostává v současné době finální podobu. I když ministr Andrej Babiš nedávno připustil možný odklad účinnosti zákona, zatím tato informace oficiálně potvrzena nebyla, je tedy nutné stále počítat s datem 1. 1. 2016. Vzhledem k tomu, že má nový zákon zasáhnout až 600 tis. subjektů, bude jeho zavádění do praxe postupné. Koho se změny dotknou nejdříve a kdo má ještě čas?

  • Ihned od 1. ledna příštího roku bude povinnost elektronické evidence tržeb platit pro firmy, které provozují restaurace, hotely, penziony a ubytovací zařízení.
  • Půl roku později (od července 2016) se budou muset do systému zapojit maloobchodní jednotky.
  • Dobrou zprávou pro všechny ostatní drobné živnostníky je, že pro ně bude nová povinnost platit až od 1. ledna 2017. Do této skupiny patří trhovci, řemeslníci, poskytovatelé služeb apod.

Pro jednoho velký výdaj, pro druhé šance na zisk!

Zákon jasně hovoří o tom, že si zúčastněné osoby budou muset pořídit speciální elektronické poklady, které dokáží posílat data na finanční úřady. Pro velké obchodníky to může znamenat i výdaje v řádech milionů korun. Zátěž je to i pro drobné podnikatele, protože cena jedné poklady je vyšší než 10 000 Kč. Drobní podnikatelé (například poskytovatelé drobných služeb, trhovci a další), budou muset mít alespoň nějaké zařízení s internetovým připojením (tablet, mobil apod.), tržby budou muset evidovat elektronicky a jejich přehled posílat na finanční správu jednou týdně. Odhaduje se, že nové zařízení bude potřebovat zhruba polovina subjektů, což dává poměrně velkou šanci pro obchodníky s tímto specializovaným zařízením.

Pokladny přinesou změnu k lepšímu

I když většina podnikatelů vnímá pořízení si nové poklady jako velký zásah do rozpočtu, není to tak úplně pravda. Ano, na jedné straně je to vyšší jednorázový výdaj, na straně druhé ale stojí funkce nové pokladny, které pomohou ulehčit a zpřehlednit chod obchodu jako takového. Jasně hovoří i statistiky - podle průzkumů je návratnost investice do pokladního systému cca 2 roky.

Bič na nepodctivé zaměstnance

Moderní elektronické poklady mohou v případě propojení s kvalitním pokladním systémem přinést mnoho prospěšných funkcí, které pomohou eliminovat například chtěné i nechtěné zaměstnanecké ztráty a celkově zajistit vyšší přehled nad tržbami a také výdaji každého podniku. Například majitelé restaurací a barů mohou pokladnu napojit na systém, který zajistí maximální kontrolu nad vším prodaným zbožím a umožní naprosto přesnou inventuru. Díky tomu je možné získat jistotu, že zaměstnanci nebudou podnik okrádat. Existují i takové systémy, které propojují pokladnu se skladem a počítají například spotřebu surovin na jídlo apod. Sytém počítá, kolik jakých surovin je na jídlo potřeba a pokud by byl limit překročen, upozorní na tuto nesrovnalost apod.

Především díky těmto vlastnostem nových pokladen je třeba je vnímat jako přínos, nikoliv jako zátěž!

Nepřehlédněte tyto zajímavé články o pokladnách

Napsat komentář

Komentujete jako host.
Registrační pokladny AWIS (EET pokladny) © 2017

Eshop registračních pokladen - AWIS Holding a.s. - Ucelená EET pokladna - Čato kladené EET dotazy - Články o EET